Cskbetegsg /Pfeiffer-fle mirigylz/
Kpzmvszeti s irodalmi alkotsok tekintlyes, rangos sora rktette meg, kiskamaszok lmodoznak rla, friss vonzalmak fellobbansa vagy mly rzelmek megpecstelse egyarnt lehet. Ennyi volna csak? Bizony, esetenknt egy csk is elegend ahhoz, hogy betegsget adjon tovbb, s ez pedig nem ms, mint a Pfeiffer-fle mirigylz.
Heveny, fertz betegsgrl van sz, melynek krokozja a herpeszvrusok csaldjba tartz n. Epstein-Barr -vrus. (Hasonl tnetekkel jr betegsget ritkbban ms krokozk is elidzhetnek.) Vilgszerte elfordul, gyakori megbetegeds: lete folyamn gyakorlatilag mindenki tesik a fertzsen. Gyermekkorban a leggyakoribb, ilyenkor rendszerint tnetmentes, enyhe lefolys. Fejlett orszgokban a lakossg mintegy fele serdlkorban vagy fiatal felnttkorban fertzdik. Lenyoknl 14-16, fiknl 16-18 ves korban kvetkezik be a legtbb fertzs, ez megfelel annak az idszaknak, amikor a serdl prkapcsolatokat kezd ltesteni.
A vrus megtallhat a nylban, garatvladkban, gy tovbbadsa szorosabb kontaktus, pldul csk rvn trtnik (cskolzsi betegsg); kevsb valszn a cseppfertzssel trtn terjeds. A betegsg idejn a vr is fertz. Ha a krokoz bekerlt egy egszsges, fertzssel szemben mg nem vdett szervezetbe, a garatban elkezd szaporodni, immunvlaszt indt el, s kivltja a jellegzetes tneteket.
Gyant kelt tnetek
tlagosan 10 napos lappangsi idszak utn mutatkoznak a betegsg els jelei: gyengesg, borzongs, tvgytalansg, rossz kzrzet, izomfjdalmak. Ezek brmilyen vrusbetegsgre utalhatnnak. Ezt kveten alakulnak ki a betegsg jellegzetes tnetei.
A lz…
…igen magas, lzcsillaptkkal, htfrdvel, langyos vizes borogatssal csak idlegesen uralhat (mirigylz). A lz 10-14 napig is vissza-visszatrhet, ritkn mg elhzdbban fennmarad.
A nyirokrendszer…
…megbetegedsnek jele a nyaki s ms terletek nyirokcsominak esetenknt fjdalmas duzzanata, a garatmandulk gyulladsa, a lp- s mjnagyobbods. Gyakran lthatv is vlik a nyaki nyirokcsomk megnagyobbodsa, ezt a beteg is szlelni szokta. A torokgyullads rszeknt a mandulkon piszkosfehr, gyakran sszefoly lepedk keletkezik; amelyet meg kell klnbztetni a baktriumfertzs (!) okozta tszs mandulagyulladstl. gyszintn megnagyobbodik, tapinthatv vlik a lp, ritkbban a mj is. Enyhe mjgyullads gyakorlatilag minden esetben kialakul, nha azonban srgasg, stt vizelet is jelentkezik; emiatt fertz mjgyullads lehetsge merlhet fel, ha a betegsg tbbi tnett nem rzkelik megfelelen.
Brkitsek…
…15%-ban ksrik a betegsget. Ha azonban a mandulagyullads miatt a beteg antibiotikumot kapott, az esetek 95%-ban testszerte viszket brkits jelentkezik, a szeds kezdettl szmtott 7-8. napon. Ez tneti kezels mellett nhny napon bell megsznik.
Szvdmnyknt
…ritkn a kzponti idegrendszer s a szvizom gyulladsa is jelentkezhet.
Fennll-e a betegsg?
A klinikai tnetek ltalban elegendek a krisme fellltshoz. Ha laboratriumi vizsglat is trtnik, akkor krjelz a vrkp: ltalban fehrvrsejt-szaporulat szlelhet, a vrkenetben jellegzetes alak limfocitk lthatk. A betegsg fennllsa igazolhat a szervezet vdekezsnek rszeknt kialakul ellenanyagok vizsglatval is. E tesztek a betegsg kezdett kveten ltalban ngy ht mlva vlnak pozitvv, de csak az esetek mintegy felben. A trsul mjgyullads ltalban enyhe s magtl gygyul; a mjsejtekbl felszabadul enzimek emelkedett szintjvel igazolhat.
A kezels
Mivel a vrus nyllal terjed, a tovbbi szoros kontaktus kerlend. Lnyeges a pihens, a megnagyobbodott lp miatt kerlend a torna, a nehz fizikai munka. Fontos a beteg megnyugtatsa afell, hogy a betegsg - br kellemetlen - nhny ht alatt szvdmnymenetesen gygyul.
Lzcsillaptsra megfelelnek a paracetamol hatanyag-tartalm szerek, de a langyos frd s a vizes borogats is kedvez hats. A torok- s mjgyullads miatt is cskken az tvgy, ezrt az tkezst nem kell forszrozni: a beteg azt s annyit egyen, ami s amennyi jlesik. Elnysek a knnyen, fjdalommentesen nyelhet ppes telek s folyadkok, gymlcslevek.
Garatferttlent tablettk elszopogatsa vagy ilyen hats oldatokkal trtn gargarizls j hats. Vrusellenes gygyszereknek a kezelsben nincs jelentsgk. A torokgyullads miatt antibiotikumok rutinszer adsa nem indokolt, ezek ugyanis a krokozra - mivel az vrus - nem hatnak, tovbb a mr rszletezett brjelensgek kialakulshoz vezethetnek. Antibiotikumot ltalban csak slyos esetekben, a nyaki nyirokcsomk kifejezett nyomsrzkenysge esetn clszer elrni, a bakterilis fellfertzdsek megelzsre, s akkor is csak olyan gygyszercsaldbl, mely a fenti brkitseket nem vlthatja ki.
Lefolys, idtartam
Szvdmnymentes esetekben a lz ltalban 10-14 napon bell megsznik, a nyirokcsom- s lpmegnagyobbods, a mjgyullads pedig tbbnyire ngy ht alatt. Esetenknt 2-3 hnapig is fennmaradhat viszont a gyengesg, fradkonysg. |